از تعزیه‌گردانی مددجویان تا جاری شدن باران اشک بر چهره مادران زندانی

1 2 3 4 5 6 untitledخبرگزاری میزان- مراسم عزاداری و تعزیه‌گردانی در ندامتگاه زنان شهرری به قدری وصف ناشدنی بود که چشم هر بیننده‌ای را متعجب می‌کرد، کودکانی که لباس علی اصغر پوشیده بودند در کنار مادرشان به عزای حسین(ع) مشغول بودند و مادرانی که با چشمی اشک بار ذکر یا حسین (ع) و یا زینب (س) را با صدای بلند و با چشم‌هایی خیره به سمت آسمان بیان می‌کردند.

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، صبح روز شنبه دوم – آبان ماه-  مصادف با دهم محرم و روز عاشورای حسینی برای حضور در بین مددجویان یکی از ندامتگاه‌ها عازم جنوب تهران شدیم، مسیر نسبتا طولانی را طی کردیم. در بین راه هیئت‌های مذهبی که برای عزاداری در این روز به خیابان‌ها آمده بودند حال و هوای دیگری به شهر داده بودند. با وجود اینکه در بین راه مراسم تعزیه‌خوانی بر پا شده بود و جمعیت انبوه مردم راه را برای عبور خودرو با مشکل مواجه کرده بود اما دیدن انسانهایی که با اعتقاد قلبی و دل و جان در عزای امام حسین(ع) به عزاداری مشغول بودند شور دیگری به مسیر نسبتا طولانی ما داده بود.

پیش از ورود به قرچک دوربرگردانی بود که با گذر از آن تابلوی ندامتگاه شهرری دیده می‌شد، ندامتگاهی که مخصوص زنان است. ندامتگاه زنان از تجمیع سه زندان رجایی‌شهر، اوین و ورامین تشکیل یافته و کل مددجویان نسوان استان تهران در این مرکز نگهداری می‌شوند.

انتظار داریم پا به محوطه ندامتگاه که می‌گذاریم با فضایی تاریک مواجه شویم ولی آنچه دیدیم با ذهنیتمان بسیار فاصله داشت، همه جا پر از نور بود و روشن. مددجویان در حال آماده شدن برای حضور در مراسم عزاداری بودند. پیش از ورود به سالن اصلی ندامتگاه و شرکت در مراسم عزاداری، نگهبانانی را دیدیم که دورتا دور خیمه بزرگی که درست کرده بودند مشغول سینه‌زنی بودند.

وارد سالن اصلی که شدیم خانم میرزایی معاون سلامت زنان که حدود چهار سال است در این مرکز به فعالیت مشغول است قسمت‌های مختلف ندامتگاه را برای ما تشریح کرد و در نهایت برای شرکت در مراسم عزاداری به سمت هواخوری ندامتگاه رفتیم.

پیش از ورود به هواخوری ندامتگاه از سالنی عبور کردیم که در یکی از اتاق‌‌ها تحت عنوان «هجرت ۷» تعدادی از مددجویان در جلوی تلویزیون جمع شده و مشغول عزاداری بودند وقتی در ارتباط با نام اتاق از خانم میرزایی پرسیدم گفت هجرت هفت مخصوص مددجویانی است که هنوز دوره مهارت‌های زندگی را به صورت کامل طی نکرده‌اند در واقع وقتی مددجویان دوره‌های مهارت زندگی را کامل کنند بعد از تثبیت رفتارشان به هجرت یک انتقال داده می‌شوند.

 اجرایی شدن طرح تفکیک و طبقه‌بندی مددجویان طی یک ماه گذشته

به  نظرم این نوع دسته‌بندی مددجویان  نوعی تفکیک و طبقه بندی بر اساس مشاوره و درمان بود، بنابراین از خانم میرزایی پرسیدم آیا غربالگری و طبقه بندی مددجویان در این ندامتگاه اجرایی شده است که خانم میرزایی گفت: طی یک ماه گذشته با دستور دادستان تهران اعمال تفکیک مددجویان با توجه به نوع جرم در دستور کار قرار گرفته و مددجویان برساس نوع جرم ارتکابی تفکیک شده‌اند.

بحث‌ حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان با جدیت دنبال می‌شود

در گذر از سالن اصلی ندامتگاه عکس‌هایی را دیدیم که بر روی دیوارها نصب شده بود و حکایت از حرفه‌آموزی مددجویان داشت، از خانم میرزایی پیرامون حرفه‌آموزی مددجویان پرسیدم و وی گفت که اداره اشتغال با ۳۴ رشته فنی و حرفه‌ای و همچنین کارگاه قالی‌بافی و خیاطی در این ندامتگاه  وجود دارد و مددجویان باشرکت در این دوره‌ها و کسب دیپلم فنی و حرفه‌ای می‌توانند پس از آزادی از زندان وارد بازار کار شوند.

بعد از گذر از سالن اصلی و چند اطاق به حیاطی رسیدیم که هواخوری نام داشت که مددجویان برای شرکت در مراسم عزاداری  در آنجا جمع شده بودند و تعداد زیادی از آنها دور تا دور بر روی زمین نشسته بودند.

تعزیه‌گردانی مددجویان تا جاری شدن خنکای باران اشک بر چهره مادران

مراسم عزاداری به قدری از زیبایی وصف ناشدنی همراه بود که چشم هر بیننده‌ای را متعجب می‌کرد، کودکانی که لباس حضرت علی اصغر پوشیده بودند و در کنار مادرشان به عزای حسین(ع) مشغول بودند و مادرانی که با چشمی اشک بار ذکر یا علی (ع) و یا حسین (ع) و یا  زینب (س) را با صدای بلند و با چشمهایی خیره به سمت آسمان بیان می‌کردند.

و از همه اینها دیدنی‌تر مراسم تعزیه‌خوانی مددجویان حال و هوای دیگری به عزاداری آنها داده بود که با مهارت خاصی مظلومیت امام حسین(ع) و آنچه در کربلا گذشت را به تصویر می‌کشیدند.

استقبال از عزاداران با شربت نذری

در گوشه‌ای از حیاط شربت نذری توسط عده‌ای از مددجویان پخش می‌شد و طبقه گفته خانم میرزایی عده دیگری از مددجویان نیز در آشپزخانه مشغول تهیه حلوای نذری بودند.

تعداد دیگری از مددجویان نیز در آشپزخانه مشغول پختن قیمه بودند و با ذکر یا حسین (ع) و صلوات غذا را تهیه می‌کردند و هر یک با هم زدن خورشت قیمه حوائج خود را که عمده آن آزادی زندانیان بود بیان می‌کردند.

بازدید ما بیشتر از یک ساعت طول نکشید ولی در طول همین یک ساعت بود که دریافتم این ایام برای هر کسی فرصتی است، برای اهل نظر فرصتی در پرداختن به پیام بزرگ عاشورا یعنی ظلم‌ستیزی و ندای آزادگی و برای برخی فرصت از نو متولد شدن و تمسک به امام حسین( ع) برای  دوری از معاصی، اما مسئله این است که هر یک از ما تعریف کنیم که این ایام برای ما کدام فرصت است؟

اگرچه گرایش به عزاداری امام حسین(ع)  به بیش از پنج قرن می‌رسد و این مراسم طولانی‌ترین و پرجمعیت‌ترین مراسم آیینی عزاداری در فرهنگ ملل است، اما به راستی  چه سری در این ایام نهفته که شکوه برگزاری آن حتی در ندامتگاه نیز خود را به نظاره می‌کشد.

مراسم عزاداری عاشورای حسینی در ندامتگاه زنان شهرری

گزارش از مرجان نظری فرد

6 5 untitled 4 3 2 1

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*

*